Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za pandemię.
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Wjazd do Niemiec
Władze niemieckie nie prowadzą regularnej kontroli granicznej przy wjeździe z Polski.
Przed przyjazdem do Niemiec należy sprawdzić, czy nie podróżujemy z obszaru ryzyka. Władze niemieckie podejmują decyzję o uznaniu danego terytorium za obszar ryzyka po wspólnej analizie Instytutu Roberta Kocha z Federalnym Ministerstwem Zdrowia, Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny. Wyróżniane są trzy obszary ryzyka:
Aktualna lista obszarów ryzyka jest dostępna w języku niemieckim i angielskim na stronie Instytutu Roberta Kocha.
Cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka. Dlatego przy podróży z Polski do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem dokonania zgłoszenia wjazdu, wykonania testu na obecność koronawirusa i przebywania w 10-dniowej kwarantannie.
Zgłoszenia wjazdu do Niemiec należy dokonać na portalu http://www.einreiseanmeldung.de/. Strona jest dostępna w jęz. polskim. Dane podczas rejestracji zostają przekazane do właściwego urzędu ds. zdrowia.
Zgłoszenie wjazdu do Niemiec NIE dotyczy tylko tych osób, które:
Wszystkie inne osoby powinny zgłaszać swój wjazd do Niemiec. Dotyczy to też osób, które są zwolnione z 10-dniowej kwarantanny na podstawie przepisów krajów związkowych, ale przyjeżdżają do Niemiec powyżej 24 godz. lub znajdowały się w okresie podwyższonego ryzyka powyżej 24 godzin.
W przypadku technicznych problemów z elektroniczną rejestracją, można stosować papierową deklarację zastępczą. Potwierdzenie elektronicznej rejestracji może być wymagane przez przewoźnika oraz będzie wymagane przez funkcjonariusza granicznego w przypadku kontroli.
W przypadku podróży z obszaru o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń nie obowiązuje wyjątek dot. zwolnienia z rejestracji osób przewożących ludzi, towary lub dobra (tj. kierowcy zawodowi i pracownicy firm transportowych).
W przypadku podróży z obszaru o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa rejestracja wjazdu jest obowiązkowa dla wszystkich podróżujących.
Testy
Osoby przyjeżdżające do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka i podlegające 10-dniowej kwarantannie są zobowiązane do wykonania testu przy wjeździe do Niemiec. Test może być wykonany najwcześniej 48h przed wjazdem do Niemiec lub bezpośrednio po wjeździe. W przypadku gdy test jest wykonywany w Niemczech, to wynik testu powinien być uzyskany nie później niż 48h po wjeździe do Niemiec. Poszczególne landy mogą wprowadzać inne ograniczenia dotyczące okresu, w jakim powinien być wykonany test. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 r. życia.
Z wykonania testu przy wjeździe są zwolnione tylko te grupy osób, które są zwolnione z kwarantanny na podstawie odpowiednich przepisów landowych i zwolnienie z kwarantanny nie jest powiązane z posiadaniem negatywnego wyniku testu.
Aktualnie wymogi Instytut Roberta Kocha spełniają testy PCR, LAMP, TMA i szybkie testy antygenowe. Szybkie testy antygenowe muszą jednak spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tj. czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%. W przypadku gdy szybki test antygenowy nie spełnia powyższych kryteriów to nie będzie on akceptowany przez urząd ds. zdrowia. Negatywny wynik testu należy zachować co najmniej przez 10 dni od wjazdu do Niemiec i okazać na wezwanie urzędowi ds. zdrowia. Wynik testu musi być w jęz. angielskim, francuskim i niemieckim. Polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone.
Osoby wjeżdżające z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń muszą posiadać wynik testu wykonanego najwcześniej 48h już przed wjazdem do Niemiec i okazać negatywny wynik testu przewoźnikowi lub funkcjonariuszowi granicznemu podczas kontroli. W tym przypadku istnieją jednak zwolnienia z wykonywania testu przed wjazdem dla osób: przejeżdżających przez taki obszar bez postoju; przejeżdżających przez Niemcy w tranzycie; przewożących zawodowo osoby, towary i dobra przy pobycie w danym obszarze lub w Niemczech do 72h; posiadających zgodę właściwego urzędu ds. zdrowia ze względu na ważny powód wjazdu.
Osoby wjeżdżające z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami muszą posiadać wynik testu wykonanego najwcześniej 48h już przed wjazdem do Niemiec i okazać negatywny wynik testu przewoźnikowi lub funkcjonariuszowi granicznemu podczas kontroli.
Kwarantanna
Przepisy dotyczące kwarantanny są regulowane na poziomie krajów związkowych. Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dotyczy generalnie wszystkich osób, które wjeżdżają do Niemiec, a które w okresie 10 dni przed wjazdem na teren Niemiec znajdowały się na obszarze ryzyka. Z 10-dniowej kwarantanny może zwolnić uzyskanie drugiego negatywnego wyniku testu po 5 dniach.
W większości landów istnieją wyjątki zwalniające z obowiązku wykonywania testu oraz 10-dniowej kwarantanny przy odwiedzinach rodziny pierwszego stopnia (w Niemczech lub w obszarze ryzyka) trwającej do 72h. Rodzina pierwszego stopnia to rodzice i dzieci. Zwolnienia przewidziano również dla pracowników transgranicznych (osoby przekraczające granicę regularnie, co najmniej raz w tygodniu), ale w niektórych landach (np. Bawaria, Saksonia, Meklemburgia-Pomorze Przednie) może się to wiązać z koniecznością wykonywania regularnych testów.
W przypadku krótkiej podróży służbowej do Niemiec należy co do zasady posiadać zaświadczenie o pilności wyjazdu służbowego od pracodawcy/zleceniodawcy oraz negatywny wynik testu.
W Nadrenii – Północnej Westfalii nie obowiązuje kwarantanna po przyjeździe z obszaru podwyższonego ryzyka, jednak obowiązuje nakaz przedłożenia negatywnego wyniku testu oraz rejestracji wjazdu.
Osoby podróżujące do Niemiec prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami na portalu Polska w Niemczech w sekcjach Podstawowe informacje, Wjazd (przyjazd) do Niemiec, Testy i Kwarantanna w Niemczech oraz FAQ.
W związku z różnicami w landowych przepisach dot. kwarantanny zalecamy zapoznanie się z informacjami umieszczanymi na stronach krajów związkowych, a w przypadku wątpliwości kontakt z miejscowymi urzędami ds. zdrowia w Niemczech.
Mały ruch przygraniczny z Polską
Do Berlina, Brandenburgii i Meklemburgii – Pomorza Przedniego nie można wjechać bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego (do 24h). Wjazd do Saksonii bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12h. Za ważny powód nie są uznawane m.in. zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu.
Tranzyt (przejazd) przez Niemcy
Władze niemieckie uznają za podróż tranzytową m.in. przejazd drogą lądową, przesiadkę na lotnisku, przypłynięcie statkiem i udanie się w dalszą podróż drogą lądową, wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową. W dalszą podróż należy udać się bezpośrednio oraz w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi osobami. Nie można dokonywać zbędnych postojów oraz nie powinno korzystać się z noclegów.
Cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka. Przy podróży z Polski do innego kraju przez Niemcy nie trzeba posiadać negatywnego wyniku testu i nie należy się rejestrować. Aktualna lista obszarów ryzyka jest dostępna na stronie Instytutu Roberta Kocha.
Tranzyt przez Niemcy z obszaru podwyższonego ryzyka oraz obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń jest możliwy bez posiadania negatywnego wyniku testu i bez rejestracji wjazdu.
Tranzyt przez Niemcy z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa wiąże się z obowiązkiem wykonania testu najwcześniej 48h przed przekroczeniem granicy z Niemcami oraz rejestracją wjazdu na http://www.einreiseanmeldung.de/.
Nie ma możliwości przyjazdu w celu odwiezienia lub odebrania osoby z lotniska Berlin-Brandenburg.
Osoby podróżujące w tranzycie przez Niemcy prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami na portalu Polska w Niemczech w zakładkach Podstawowe informacje, Tranzyt (przejazd) przez Niemcy oraz FAQ.
Ograniczenia w Niemczech
Instytut Roberta Kocha oraz władze niemieckie apelują o graniczenie kontaktów międzyludzkich do absolutnego minimum oraz opuszczanie mieszkań tylko gdy jest to niezbędne.
Podczas przebywania na terenie Niemiec należy stosować się do ograniczeń w kontaktach społecznych oraz do zasad zachowania higieny wprowadzanych przez poszczególne kraje związkowe. Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju związkowego. Ponadto, mogą się one różnić również na poziomie lokalnym w przypadku występowania dużej liczby zakażeń na danym obszarze.
We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów oraz w budynkach użyteczności publicznej. Dopuszczalne są maseczki medyczne (tj. maseczki operacyjne, z filtrem FFP2 lub KN95). Nakaz może dotyczyć również otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 m (np. miejskie strefy piesze, centra miast).
Kierowcy podczas prowadzenia pojazdu nie powinni mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. W samochodzie może znajdować się jedno gospodarstwo domowe + jedna dodatkowa osoba.
Do co najmniej 14 lutego 2021 r. obowiązują ograniczenia:
Na obszarach (w powiatach) z dużą liczbą zakażeń (powyżej 200 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu ostatnich 7 dni) wprowadzone zostają dodatkowe ograniczenia w poruszaniu się np. zakaz opuszczania miejsca zamieszkania dalej niż 15 km lub/i w godzinach nocnych. Do ważnych powodów opuszczenia mieszkania należą m.in.
Jeżeli na danym obszarze zostało wprowadzone ograniczenie opuszczania mieszkań w godzinach nocnych, to opuszczenie mieszkania w tych godzinach jest dozwolone tylko, gdy jest to konieczne. Zakres godzin nocnych może różnić się w zależności od landu lub powiatu.
Apelujemy o śledzenie bieżących informacji w lokalnych mediach, na stronach krajów związkowych i administracji lokalnej. Linki do stron internetowych poszczególnych landów dostępne są na portalu Polska w Niemczech.
W Republice Federalnej Niemiec nie obowiązuje system alertów terrorystycznych. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ojczyzny i Budownictwa (niem. BMI) nie podaje do wiadomości publicznej stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym.
W 2020 roku na terenie Niemiec doszło do kilku ataków i prób ataków o charakterze terrorystycznym. W związku z powyższym należy zachować szczególną ostrożność w miejscach, które mogą być potencjalnymi celami zamachowców m.in. koncerty, lotniska, dworce kolejowe, metro, centra handlowe. W ww. miejscach należy liczyć się ze zwiększeniem liczby uzbrojonych funkcjonariuszy policji oraz z utrudnieniami w postaci wzmożonych kontroli, w tym kontroli lotnisk, dworców oraz portów. W sytuacji zagrożenia należy bezwzględne stosować się do zaleceń władz porządkowych i policji.
Na terenie Niemiec nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością pospolitą. W miejscach gromadzenia się wielu osób (stadiony, dworce, lotniska, imprezy masowe, duże sklepy), gdzie mogą działać złodzieje kieszonkowi, należy zachować większą ostrożność.
Ofiary przestępstwa powinny zgłosić się na policję lub wezwać ją telefonicznie (tel. 110 lub 112). Należy zadbać o sporządzenie protokołu zdarzenia i poprosić o jego kopię.
W razie wypadku lub konieczności uzyskania pomocy lekarskiej należy wezwać pierwszą pomoc medyczną (tel. 112).
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej.
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Federalnej Niemiec do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Obowiązek posiadania dokumentu tożsamości dotyczy również osób małoletnich. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument w wystarczająco dobrym stanie, który pozwala stwierdzić tożsamość oraz jest ważny.
Osoby przybywające do Niemiec (na okres do 90 dni lub dłuższy) podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Należy go dopełnić najpóźniej w ciągu 7 lub 14 dni (w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju związkowym) od wjazdu w urzędzie meldunkowym właściwym dla miejsca pobytu. Urzędy meldunkowe (niem. Einwohnermeldeamt/Bürgeramt) mieszczą się zazwyczaj w urzędzie miasta lub gminy. Podczas zameldowania należy odebrać potwierdzenie dokonania tego faktu (niem. Meldebescheinigung). Zameldowanie w hotelu, schronisku, na kempingu itp. dokonywane jest przez administrację obiektu. Sprawy związane z pobytem załatwia się we właściwym terytorialnie urzędzie ds. cudzoziemców (niem. Auslanderbehörde), do którego można wystąpić o zaświadczenie o prawie pobytu w Niemczech (niem. Bescheinigung über das gemeinschaftsrechtliche Aufenthaltsrecht).
Obywatele polscy mieszkający w Niemczech mają prawa wyborcze w wyborach komunalnych tj. na poziomie gminy, dzielnicy/miasta lub powiatu.
Więcej informacji na temat pobytu i pracy w innym kraju Unii Europejskiej można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.
Za wyjątkiem bieżącego ryzyka zakażeniem koronawirusem nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.
Szczepienia przed wjazdem do Niemiec nie są obowiązkowe. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Osoby opłacające składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ w Polsce mają prawo do opieki medycznej w Niemczech w ramach tego ubezpieczenia w zakresie koniecznym, tj. w razie nagłych dolegliwości, choroby czy wypadku. Lekarz udzielający pomocy ustala, czy dane świadczenie jest konieczne, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w Niemczech. Niezbędnym dokumentem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana przez oddziały NFZ. Kartę okazuje się bezpośrednio w placówce służby zdrowia.
Ponieważ EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia podczas podróży do Niemiec. Szczegółowe informacje na temat zasad pomocy medycznej na podstawie karty EKUZ znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Orientacyjna cena standardowej wizyty lekarskiej (prywatnej/bez EKUZ) to od 50 EUR. Orientacyjna cena jednej doby pobytu w szpitalu (bez kosztów badań, zabiegów i operacji) – od 500 EUR.
Poza sytuacjami wyjątkowymi nie ma ograniczeń swobody podróżowania po kraju.
Prawo jazdy wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Niemczech. Na pojeździe zarejestrowanym w Rzeczypospolitej Polskiej, który ma być używany w ruchu międzynarodowym, umieszcza się z tyłu na nadwoziu znak z literami PL. Nie jest to jednak konieczne, jeżeli znak PL widnieje na tablicy rejestracyjnej.
Obywatele polscy podróżujący samochodem obowiązani są mieć ważny dowód krajowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na samochód (i dodatkowo na przyczepę, jeśli podróżują z przyczepą). Chociaż po 1 maja 2004 r. zielona karta nie jest obowiązkowa, z przyczyn praktycznych zaleca się posiadanie jej w czasie podróży – stanowi ona znane za granicą potwierdzenie ubezpieczenia OC. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych są uznawane bez ograniczeń. Z uwagi na ograniczone możliwości samodzielnych napraw pojazdu (jest to niedozwolone np. na autostradach) oraz stosunkowo wysokie koszty usług w specjalistycznych warsztatach zaleca się wykupienie ubezpieczenia Assistance obowiązującego za granicą.
Przejazd autostradami w Niemczech jest dla samochodów osobowych bezpłatny. Przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, a w bardziej drastycznych przypadkach także zatrzymaniem prawa jazdy.
W niektórych niemieckich miastach zostały wprowadzone tzw. strefy ekologiczne. Prawo wjazdu do stref ekologicznych, obejmujących obszary centrów miast i oznaczonych znakami drogowymi z napisem Umweltzone, mają jedynie samochody osobowe i ciężarowe oznaczone specjalną czerwoną, żółtą lub zieloną plakietką z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Rodzaj przyznawanej plakietki zależny jest od normy emisji spalin spełnianej przez te pojazdy. Plakietki można nabyć w urzędach komunikacji, w stacjach diagnostycznych oraz w autoryzowanych warsztatach na terenie Niemiec. Kierowcy przekraczający granicę strefy ekologicznej bez wymaganej plakietki lub specjalnego zezwolenia muszą liczyć się z mandatem w wysokości 100 EUR. Szczegółowe informacje na temat zielonych stref znaleźć można na stronie internetowej www.umweltbundesamt.de
Z uwagi na bardzo duże natężenie ruchu pojazdów w strefach miejskich z reguły występują trudności z parkowaniem. Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na ograniczenia dotyczące parkowania samochodów oraz na sposób ich parkowania na ulicach w wyznaczonych miejscach (pojazd musi być zaparkowany zgodnie z kierunkiem ruchu i nie może blokować ścieżek rowerowych). Parkowanie na oznaczonych miejscach dla inwalidów możliwe jest tylko z widocznym za szybą dokumentem potwierdzającym posiadanie uprawnień inwalidzkich. W miastach kierowca powinien zwracać szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy na przejściach i ścieżkach rowerowych korzystają z bezwzględnego pierwszeństwa. W przypadku kolizji z rowerzystą lub pieszym kierowca samochodu musi liczyć się ze szczegółowym postępowaniem wyjaśniającym, nawet jeśli nie było poważnych następstw zdarzenia.
Zalecane jest posiadanie kamizelek odblaskowych przez prywatnych użytkowników pojazdów i zakładanie ich szczególnie podczas opuszczania samochodów unieruchomionych z powodu awarii lub wypadku na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Zawodowi kierowcy mają obowiązek posiadania i używania kamizelek odblaskowych.
Po zatankowaniu paliwa nie należy uruchamiać pojazdu przed dokonaniem opłaty.
Uwaga na autostopowiczów! Zabranie przygodnego pasażera, zarówno obywatela UE, jak i spoza UE, może spowodować poważne konsekwencje dla kierowcy (właściciela) samochodu, a nawet współpasażerów, jeżeli w czasie kontroli w strefie przygranicznej lub innej kontroli okaże się, że osoba ta ma przy sobie niedozwoloną ilość towarów akcyzowych lub środki odurzające. Należy pamiętać, że sam przewóz pasażerów – np. obywateli spoza krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego – przebywających nielegalnie w Niemczech jest traktowany jako przestępstwo. W takich przypadkach kierującemu pojazdem i innym pasażerom mogą grozić sankcje w postaci zatrzymania, postępowania karnego i ewentualnego orzeczenia konfiskaty pojazdu.
Prawo niemieckie zawiera precyzyjnie określony katalog wykroczeń drogowych i wysokości kar za każde z nich (niem. Bussgeldkatalog, www.bussgeldkataloge.de). W związku z tym podejmowanie przez kierowcę dyskusji z policją na temat wysokości mandatu nałożonego za wykroczenie jest bezcelowe i zwykle tylko pogarsza sytuację. Odmowa zapłacenia mandatu na miejscu wiąże się zawsze ze skierowaniem sprawy na drogę sądową (lub postępowaniem karno-nakazowym), a także – z reguły – z zatrzymaniem posiadanych przez kierowcę pieniędzy na poczet ewentualnej kary i kosztów postępowania.
Niemiecka policja rygorystycznie kontroluje stan techniczny pojazdów. Jeżeli stwierdzi poważne usterki, może zatrzymać dowód rejestracyjny i nałożyć wysoką karę pieniężną (rzędu kilkuset euro), obciążyć kierowcę kosztami odholowania pojazdu do warsztatu i innymi opłatami administracyjnymi, wraz z kosztami pracy służb publicznych przy usuwaniu szkód w środowisku naturalnym, powstałych np. wskutek wycieku płynów z pojazdu. Podobne konsekwencje mogą spotkać kierowcę, który samodzielnie naprawia samochód w miejscu niedozwolonym.
Niemieckie przepisy nakazują dostosowanie wyposażenia pojazdu do warunków pogodowych. Oznacza to, że opony zimowe należy stosować przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych – tj. lód, śnieg, błoto pośniegowe, gołoledź. Okres w którym zalecane jest stosowanie opon zimowych to listopad-kwiecień. Jeżeli policja podczas kontroli drogowej uzna, że ze względu na warunki panujące na drodze letnie opony nie gwarantują bezpieczeństwa ruchu, może ukarać kierowcę mandatem.
Do Niemiec można wwieźć na własny użytek do: 10 l spirytusu, 20 l wyrobów spirytusowych (np. likier, sherry, porto), 90 l wina (w tym tylko 60 l wina musującego) i 110 l piwa. Obywatele polscy mogą wwieźć na własny użytek do 800 szt. papierosów. W przypadku podejrzenia, że towary nie są wwożone na własny użytek, służba celna może zarekwirować towary oraz nałożyć mandat karny. Kontrola celna (a także kontrola policji federalnej) może być prowadzona na całym terytorium Niemiec. Zaleca się posiadanie dowodów zakupu na przedmioty wywożone z Niemiec.
Przewóz innych towarów
Sprzęt strzelecki do paintballa jest traktowany w Niemczech jak broń. Przywóz do Niemiec lub tranzyt przez Niemcy tego sprzętu jest możliwy bez zezwolenia, jeżeli jest on oznakowany literą F. Jeśli nie ma takiego oznaczenia, władze niemieckie żądają okazania pozwolenia na broń lub Europejskiej Karty Broni Palnej oraz udokumentowania celu podróży z bronią.
Dozwolony jest przywóz, posiadanie i używanie tylko takiego gazu pieprzowego, który jest dopuszczony do obrotu w Republice Federalnej Niemiec. Kwestię posiadania gazu pieprzowego w Niemczech reguluje ustawa o broni niem. Waffengesetz (WaffG). Ustawa określa maksymalny zasięg miotacza gazu pieprzowego do 2 m. Należy zaznaczyć, że niemiecka ustawa o broni wymaga dokumentu zezwalającego na posiadanie miotacza gazu na terytorium Niemiec (niem. Waffenschein). Ograniczeniom posiadania podlega również broń gazowa oraz repliki broni miotające plastikowe kule (ASG).
Przywóz do Niemiec materiałów pirotechnicznych kategorii F3 i F4 jest dozwolony tylko na podstawie zaświadczenia. Ograniczenia dotyczą również niektórych materiałów pirotechnicznych kategorii F2. Przywóz do Niemiec i posiadanie przy sobie niedozwolonych petard i materiałów pirotechnicznych stanowi naruszenie ustawy o materiałach wybuchowych (niem. Sprengstoffgesetz).